Tiffany-lámpák - minden, amit tudni érdemes róluk

Tiffany-lámpák - minden, amit tudni érdemes róluk

A Tiffany-lámpa eddig kétszer hódította meg a világot, és most úgy tűnik, harmadszor is meg tudja tenni. De mi a titka a kis színes üvegdarabokból készülő pazar lámpacsodáknak? Miért jön divatba újra és újra, még napjainkban is, amikor pedig a kínálat végtelen? Utánajártunk.

A Tiffany-lámpa története

A lámpa a nevét megalkotójáról kapta még a 19. század végén, az Egyesült Államokban. 

Louis Comfort Tiffany belsőépítész volt, aki fiatal korában Brooklynban, a Heidt üveggyárban tanult üvegfestést.

 

Már akkor is élete fontos része volt a festészet és a díszítő hatású művészetek, de nem talált az elképzeléseihez illő üveget. 

Az ő találmánya volt az 1880-ban szabadalmaztatott folyékony üveg színezése, amellyel gyönyörű színű üvegeket tudott létrehozni.  

 

 

12 évvel később létrejött a Tiffany Glass and Decorating Company, saját üveg műhellyel. A róla elnevezett üvegét az 1893-as chicagói világkiállításon mutatta be, és az hamarosan a szecesszió kedvelt üvegfajtájává vált.

A stílusa roppant népszerű volt, ám a viszonylag magas ára miatt nem tudott igazán elterjedni, így a huszadik század elején a háborúkkal egyidőben el is tűnt.

 

A század végére ismét erőre kapott, és reneszánszát élte a Tiffany-lámpa, majd kis pihenő után napjainkra ismét fénykorát éli - a Tiffany-lámpa látványos és melegséget sugároz.

Tiffany-lámpa, a sokszínű kiegészítő

A Tiffany lámpáknál elengedhetetlen szempont, hogy milyen izzót rakunk bele (mind a formája, mind a fényszórása tekintetében), ugyanis ezen múlik, hogy milyen hatást érünk el.

A Tiffany-lámpa sajátossága, hogy a lámpabúra belülről van megvilágítva, így egy világosabb színűnél nem, de egy sötétebbnél problémát okozhat, ha nem elég erős fényforrást használunk. 

 

Éppen ezért leginkább gömb alakú energiatakarékos kompakt fényforrásokat szokás használni hozzájuk, ezek fényelosztása és teljesítménye elegendő a tökéletes látványhoz.

Ezen szempontok még fontosabbá válhatnak egy nagyobb Tiffany-lámpatestnél, hiszen ekkor több fényforrást is fel kell használni, alaposabban meg kell tervezni a LED izzó kiválasztását.

 

Fontos megjegyezni, hogy a Tiffany lámpák súlya akár többszöröse is lehet más lámpáénak.

 

Érdemes hát meggondolni, hogy azt hova helyezzük el majd, és például egy gipszkartonos álmennyezethez mekkora lámpát választunk. 

Olyan helyre sem érdemes helyezni, ahol könnyen eldőlhet, vagy a gyermekünk könnyedén le tudja rántani, mert az anyaga valódi üveg, érdemes hát vigyázni rá.

 

A Tiffany-lámpa gyártása régen és ma

 

Az évtizedekkel ezelőtt készült Tiffany termékek színtisztán üvegből, bronz, vagy bronz hatású fém talp részből készültek.

Megjelenése imponzáns volt akkor és ma is, bár napjainkra valamennyit változott a technológia a gyártásakor.

Jelenleg a modern Tiffany-lámpa gyártása több szempontból eltér már az eredetitől, melynek számos oka van:

 

  • környezetvédelem

  • a legkülönbözőbb formák kivitelezhetősége

  • termék árának minél kedvezőbb irányba történő elmozdítása

 

A Tiffany-lámpa ára

 

Mivel a Tiffany termékek gyártása a mai napig erősen kézi munka igényes (szerencsére), ezért ezen lámpák ára magasabb lehet, mint a gépi sorozatgyártásban készülő társaiké, azonban látványuk nem hasonlítható semmihez. 

Természetesen lehet találni olcsóbb és drágább termékeket is, az árak elég széles skálán mozognak a lámpák világában. 

 

Az 1903-ban készült Pond Lily asztali lámpa, amely ólomüvegből és patinált bronzból készült, nemrég több, mint 3 millió dollárért lett eladva. Ebből a típusú Tiffany-lámpából mindössze 13 darab létezik a világon, így nem csoda, hogy ilyen értéke van.

 

Webáruházunkban megtalálhatóak a szintén nagyon látványos, azonban mégis megfizethető áron kapható Tiffany-lámpák is, itt megtalálja valamennyit:

 

Tiffany.lámpák a ledkor.hu áruházban

 
Tartalomhoz tartozó címkék: lámpa tiffany történet