A fényerősség

A fényerősség
Egy izzó, egy asztali lámpa, de még egy csarnokvilágító esetében is fontos tényező.

A fényerősség (illuminancia) a fényáram mennyiségét mérő fizikai mértékegység, amely egy adott területen éri el a felületet. A mértékegysége a lux (lx). A fényerősség azt fejezi ki, hogy mennyi fény ér egy adott területre, és ezáltal a megvilágítás mértékét jelzi.

A fényerősséget a következőképpen határozzák meg: Egy lux egy lumen fényáramnak felel meg, amely egy négyzetméteres (1 m²) területet ér el. Tehát ha egy izzó 1000 lumen fényt sugároz, akkor a 1000 lux fényerősséget biztosít egy négyzetméteres felületen.

A fényerősség fontos paraméter a világítás tervezésében és értékelésében. Az építészetben és a belső tér tervezésében például a megvilágítási szabványok gyakran meghatározzák, hogy milyen minimális fényerősségre van szükség a különböző típusú helyiségekben, például irodákban, otthonokban, vagy közterekben. A megfelelő fényerősség biztosítja, hogy a terület jól megvilágított legyen, és megfelelően használható legyen a tevékenységekhez.

A fényerősség mérésehez fényérzékeny eszközöket, például luxmétereket használnak, amelyek képesek pontosan mérni a fényáramot egy adott területen.